Rozwiązania
do automatyzacji spawania
Kontakt >

Automatyzacja procesów spawania

Od początku działalności RMA naszym celem było dążenie do uzyskania najwyższej jakości procesu spawania, wykorzystując najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

 

Obecnie w swoim portfolio, oprócz konwencjonalnych metod spawania, takich jak MIG/MAG, TIG, wykorzystujemy wiązkę promieni lasera. W swojej ofercie posiadamy rozwiązania „pod klucz”, jak również gotowe platformy i cele spawalnicze.

Slide 1 Heading
Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Facebook 0
Twitter
LinkedIn 0

TECHNOLOGIE W SKRÓCIE

SPAWANIE LASEROWE

Spawanie wiązką laserową stosuje się głównie do łączenia komponentów, które muszą być łączone z dużymi prędkościami spawania, cienkimi i małymi spoinami spawalniczymi oraz niskimi zniekształceniami termicznymi.

 

Wysokie prędkości spawania, doskonała automatyczna obsługa i możliwość kontrolowania jakości online podczas procesu sprawiają, że spawanie laserowe jest powszechną metodą łączenia w nowoczesnej produkcji przemysłu motoryzacyjnego oraz produkcji wieloseryjnej.

glowica

SPAWANIE MIG/MAG, TIG

Technologia spawania w technologii MIG MAG TIG jest jednym z najczęstszych aplikacji wprowadzonych dla robotów przemysłowych. 

 

Konwencjonalne spawanie wymaga przede wszystkim dokładności i utrzymania stałych parametrów pracy źródła prądowego. 

 

Zautomatyzowanie tego procesu, poprzez wykorzystanie robotów przemysłowych niesie za sobą szereg korzyści, takie jak:

 

– Stałe umiejscowienie położenia spoiny 

–  Stałe parametry, powtarzalność procesu

– Kontrola jakości spawania, dzięki zastosowaniu robotów przemysłowych wyposażonych w systemy wizyjne.

DSCN2136

10 GŁÓWNYCH AUTOMATYZACJI SPAWANIA

1. Wzrost produktywności

Przetwarzanie spawanych elementów odbywa się od trzech do pięciu razy szybciej niż w przypadku pracy człowieka, pracując w sposób ciągły. Dodatkowo roboty wytrzymują dłużej w podwyższonych temperaturach i szybko poruszają się między pozycjami połączeń spawalniczych.

2. Spójność i powtarzalność

Uzyskanie spójności i powtarzalności podczas spawania ręcznego wymaga wysokiego poziomu umiejętności i ciągłej koncentracji.

 

Robot spawalniczy może wykonywać dokładnie ten sam cykl spawania w sposób ciągły, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

3. Elastyczność

Ręczne procesy spawania wymagają wielu narzędzi i przyrządów, które są wymieniane podczas każdego przebiegu produkcyjnego. 

 

Roboty są w stanie zaoszczędzić czas i wyeliminować zmiany narzędzi, ponieważ chwytaki mogą chwytać dowolną część, niezależnie od jej wielkości i kształtu. Duża siła sprawia również, że część jest trzymana w sposób stabilny podczas całego procesu.

4. Bezpieczeństwo

Istnieje wiele zagrożeń bezpieczeństwa dla spawaczy, takich jak porażenie prądem, ekspozycja na gazy, toksyczne opary oraz możliwość uszkodzenia rogówki oka.


Roboty spawalnicze udowodniły, że redukują liczbę wypadków pracowników w branży metalowej, a liczba zgłaszanych urazów zmniejsza się każdego roku.

5. Jakość

Robot przemysłowy może osiągnąć najwyższą jakość spoiny,  zapewniając prawidłowy kąt spawania, prędkość i odległość z powtarzalnością dokładności (+ 0,01 mm). 

 

Automatyzacja spawania gwarantuje, że każde pojedyncze złącze spawalnicze jest konsekwentnie produkowane zgodnie z najwyższą jakością znacznie zmniejsza potrzebę kosztownych przeróbek.

6. STAŁA SIŁA ROBOCZA

Z powodu niedoboru wykwalifikowanych robotników, roboty spawalnicze są coraz chętniej zatrudniane. 

 

Chociaż spawacze ręczni będą nadal potrzebni do prac o wysokim stopniu indywidualizacji, zrobotyzowany spawacz pomoże w najbardziej pracowitych porach przez zmniejszenie dodatkowych godzin i konieczność zatrudniania i szkolenia dodatkowego personelu.

7. ZmniejszENIE zużyciA materiałów eksploatacyjnych

W przypadku spawania ręcznego wielkość spoiny jest określana przez operatora i może powodować większy spaw niż jest to wymagane. 

Roboty są zaprogramowane tak, aby zawsze spawać z odpowiednią długością i rozmiarem spoiny, zapewniając znaczne oszczędności w czasie.

8. Obniżone koszty produkcji

Poprzez poprawę jakości, spójności i produktywności zrobotyzowany system spawalniczy może dostarczać części po niższych kosztach wytworzenia. 

 

Dalsze oszczędności można osiągnąć również dzięki zmniejszeniu zużycia energii i kosztów materiałów eksploatacyjnych, a także obniżeniu ewentualnych rekompensat dla pracowników i kosztów ubezpieczenia.

 

9. Zmniejszenie zniekształceń spoiny

Zniekształcenia w spoinie wynikają z rozprężania i kurczenia się metalu spoiny i metalu podstawowego podczas cyklu nagrzewania i chłodzenia procesu spawania.

 

Roboty spawalnicze są dostrojone, aby prawidłowo dopasować spoinę do wymagań połączeń, zminimalizować ilość przejść spawalniczych i zakończyć proces z prędkością. Wszystko to, aby zminimalizować nagrzewanie otaczającego metalu, który może się rozszerzać i prowadzić do zniekształceń.

10. Większa przewaga nad konkurencją

Wdrożenie zrobotyzowanego rozwiązania do spawania może podnieść wizerunek firmy na tle konkurencji, umożliwiając szybsze ukończenie i dostarczenie produktów przy jednoczesnym zapewnieniu stałej jakości.

GŁÓWNE DLA AUTOMATYZACJI SPAWANIA

MOTORYZACJA

CZĘŚCI I ELEMENTY MECHANICZNE

WYMIENNIKI CIEPŁA

OBRÓBKA DEN SITOWYCH

BATERIE I AKUMULATORY

CZĘŚCI MECHANICZNE

GOTOWE DO AUTOMATYZACJI SPAWANIA

GOTOWE ROZWIĄZANIA DO SPAWANIA LASEROWEGO

Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu oraz wiedzy w obszarze technologii laserowych, RMA utworzyła Business Unit – Technologie Laserowe, który efektywnie współpracuje z wieloma Klientami krajowymi i zagranicznymi, proponując gotowe rozwiązania (urządzenia i maszyny),  z zakresu spawania laserowego oraz laserowej obróbki materiałów.

 

 

Udało nam się stworzyć serię urządzeń, które umożliwiają Państwu znaczne zwiększenie produkcji oraz maksymalizację zysków.

Laser Technology

W PEŁNI ZROBOTYZOWANE LABORATORIUM SPAWALNICZE

Nasze laboratorium oferuje możliwość wykonania produkcji detali spawanych laserowo.

 

 Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do Klientów, których wolumeny produkcji nie pozwalają na inwestycję we własne stanowisko, lub którzy zamierzają zmienić technologię spawania na bardziej efektywną w najbliższej przyszłości.

DSC_0667-2

ROBOTY WSPÓŁPRACUJĄCE / COBOTY

Roboty współpracujące, inaczej nazywane „Cobotami” są dynamicznie rozwijanym rozwiązaniem, które zapewni Twojej firmie zwiększoną kontrolę nad produkcją. Roboty współpracujące to wzorowy pracownik, który nie pójdzie na zwolnienie lub nie zwolni się z pracy. Nawet najbardziej monotonna praca nie sprawi, że znudzi się lub ulegnie wypadkowi. Sama nauka procesu zajmuje zaledwie kilka chwil!

DSC_0653-2

PRZYKŁADY APLIKACJI SPAWALNICZYCH

FIRMY, w KTÓRYCH ZNAJDĄ PAŃSTWO NASZE REFERENCJE

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Łukasz Stepaniak

Inżynier sprzedaży

Jarosław Szymczak

Inżynier sprzedaży

Piotr Kos

Inżynier sprzedaży