fbpx

Zautomatyzowana i zrobotyzowana linia do spawania wymienników ciepła

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Zaprojektowana i zbudowana przez RMA Sp. z o.o. zrobotyzowana linia do produkcji pakietów wymienników ciepła, jest doskonałym przykładem w pełni zautomatyzowanego środowiska technologii, robotów i innych systemów z zakresu automatyzacji.

Idea linii zakładała wydzielenie trzech sekcji:

Sekcja formowania
i mycia rur

Sekcję montażu pakietu i jego obróbki

Sekcję spawania pakietu wymiennika

Linia obsługiwana jest przez 5 robotów przemysłowych firmy KUKA. Wśród nich znajduje się Robot Master obsługujący wszystkie gniazda produkcyjne. Robot został umieszczony na jednostce liniowej KUKA o długości 10 metrów a jego głównym zadaniem jest przenoszenie pakietów wymienników ciepła do kolejnych stanowisk. Sam transport odbywać się musi w niezwykle precyzyjny i powtarzalny sposób. Rozwiązaniem dla procesu okazał się  Robot przemysłowy  KUKA KR 500 o udźwigu 500 kg (jest to jeden z niewielu zainstalowanych robotów tego typu w Polsce w przemyśle GI – General Industry).

Całemu procesowi towarzyszy szereg różnych działań pobocznych mających na celu zapewnienie wysokiej jakości produktu końcowego.

Wśród procesów wymienić można:

Automatyczne przezbrajanie linii, pozwalające na produkcję całego typoszeregu produktów z wykorzystaniem jednej linii produkcyjnej. Automatyzacja tego procesu pozwala na płynne przejścia w produkcji i wyeliminowaniem niepotrzebnych przestojów. Operator wprowadza zlecenie produkcyjne z panelu HMI które realizowane jest następnie bez jego udziału niezależnie od produkowanego typu produktu.

Zastosowanie systemów wizyjnych Cognex 7200 do kontroli procesów, odnajdywania położenia komponentów oraz wyznaczania trajektorii spawania

Automatyczna wymiana narzędzi robotów m.in. zmiana chwytaka do przenoszenia na palnik spawalniczy czy zmiana narzędzia rozpęczającego na skrawające pozwala robotom na zwiększenie ich funkcjonalności a co za tym idzie podjęcia większej ilości zadań w procesie. Efektem takiego rozwiązania są oszczędności związane z redukcją ilości robotów i maszyn wykorzystywanych do produkcji.

Rozpęczanie rur  realizowane jest pod wpływem dużego ciśnienia oleju hydraulicznego dzięki czemu w prosty sposób można powiększyć średnicę rury tak aby w odpowiednio przylegała ścianką do otworu w sicie (jest to proces konieczny dla zapewnienie stabilnego spawania orbitalnego).

Precyzyjne narzędzie skrawające pozwala na precyzyjny pomiar geometrii wystawania rur względem sita, a następnie skrawanie rur z dokładnością do 0.1 mm. Wysoka jakość pozwala uzyskać pełną stabilność i powtarzalność późniejszego procesu jakim jest spawanie rur do sit.

Spawanie orbitalne rur jako ostatni proces obróbki pakietów wymienników ciepła zapewnia nie tylko wysoką jakość spoiny, ale również zapewnia efektywność procesu, przy skróceniu czasu produkcji. Całość przekłada się na ekonomię i powtarzalność procesu.

  •  

Integracja całości systemu pozwala operatorowi w efektywny sposób wykorzystać potencjał linii,
jak również w czasie rzeczywistym reagować na wszelkie zmiany. Przejrzysta i nowoczesna forma zarządzania procesem jest podstawą zarządzania procesem w nowoczesnych przedsiębiorstwach.

Przejdź do strony głównej: